logo

2020 Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi Belli Oldu! İşte Yeni Arabulucuk Asgari Ücret Tarifesi

2020 Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi Belli Oldu! İşte Yeni Arabulucuk Asgari Ücret Tarifesi

Uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olan arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi değişti. 2020 yılı arabuluculuk asgari ücret tarifesi 31 Aralık 2019 tarihli Resmî Gazete’de yayınlandı. Özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümündeki arabuluculuk faaliyetlerinde 2020’de yapılacak ödemeye ilişkin ücret tarifesi belli oldu. İşte 2020 arabuluculuk asgari ücret tarifesi.

2020 arabuluculuk asgari ücret tarifesi belli oldu. Resmî Gazetede yayımlanan “2020 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi” yarın yürürlüğe girecek. Tarifeye göre, arabuluculuk ücreti, uyuşmazlığın arabuluculuk yoluyla çözüme kavuşturulmasını sağlamak amacıyla, arabuluculuk faaliyetini yürüten arabulucular siciline kayıtlı kişiye, sarf ettiği emek ve mesainin karşılığında uyuşmazlığın taraflarınca yapılan parasal ödemenin karşılığı olarak verilecek. Arabuluculuk faaliyeti süresince arabulucu tarafından düzenlenen evrak ve yapılan diğer işlemler ayrı ücret gerektirmeyecek. Peki, 2020 arabuluculuk asgari ücret tarifesi nedir? İşte detaylar…

2020 ARABULUCULUK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

Aile Hukuku uyuşmazlıklarda

Yarından itibaren geçerli olacak tarifeye göre, aile hukuku ve işçi-işveren uyuşmazlıklarında arabulucuya, 2 kişinin taraf olması durumunda taraf başına bir saati 170 lira, 3-5 kişinin taraf olması durumunda taraf sayısı gözetmeksizin bir saati 360 lira, 6-10 kişinin taraf olması durumunda taraf gözetmeksizin bir saati 380 lira, 11 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda taraf sayısı gözetmeksizin bir saat için 400 lira ödenecek.

Ticari uyuşmazlıklarda

Arabulucu ücreti ticari uyuşmazlıklarda ise 2 kişinin taraf olması durumunda taraf başına bir saati 330 lira, 3-5 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 680 lira, 6-10 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 700 lira, 11 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda taraf sayısı gözetmeksizin bir saat için 720 lira olacak.

İşçi -işveren uyuşmazlıklarda

Arabulucu ücret işçi-işveren uyuşmazlıklarında taraf başına bir saati 170 lira, 3-5 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 360 lira, 6-10 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 360 lira, 6-10 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 380 lira, 11 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 400 lira olacak.

Tüketici uyuşmazlıklarında

Arabulucu ücret tüketici uyuşmazlıklarında taraf başına bir saati 170 lira, 3-5 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 360 lira, 6-10 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 380 lira, 11 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 400 lira olacak.

Diğer uyuşmazlıklarda

Arabulucu ücret diğer uyuşmazlıklarda taraf başına bir saati 205 lira, 3-5 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 430 lira, 6-10 kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 450 lira, 11 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda bir saati taraf sayısı gözetmeksizin 470 lira olacak.

Konusu para olan veya parayla değerlendirilebilen hukuki uyuşmazlıkların arabuluculuk yoluyla çözüme kavuşturulmasının sağlanmasında arabulucuya, üzerinde anlaşılan miktarın ilk 35 bin lirası için bir arabulucu görev yaparsa yüzde 6 ile birden fazla arabulucu görev yaparsa yüzde 9 oranında ödeme yapılacak.

ARABULUCULUK ÜCRETİNİN SINIRLARI

Aksi kararlaştırılmadıkça arabuluculuk ücreti taraflarca eşit ödenir.

Aynı uyuşmazlığın çözümüne ilişkin bu Tarifenin eki Arabuluculuk Ücret Tarifesinin Birinci Kısmında belirtilen hallerde arabuluculuk faaliyetinin birden çok arabulucu tarafından yürütülmesi durumunda, her bir arabulucuya bu Tarifede belirtilen ücret ayrı ayrı ödenir.

Aynı uyuşmazlığın çözümüne ilişkin bu Tarifenin eki Arabuluculuk Ücret Tarifesinin İkinci Kısmında belirtilen hallerde arabuluculuk faaliyetinin birden çok arabulucu tarafından yürütülmesi durumunda, bu Tarifede birden fazla arabulucu için belirtilen orandaki ücret her bir arabulucuya eşit bölünerek ödenir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
1544 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.