logo

3 Yeni ‘Yardımcı Sağlık Mesleği’ Geliyor

3 Yeni 'Yardımcı Sağlık Mesleği' Geliyor-kamumemurlar.com

Kamuoyunda “Tam Gün Yasası” olarak bilinen düzenleme Meclis Komisyonu’nda kabul edildi.

Profesör ve doçentler, mesai dışında özel hastane ve vakıf üniversitesi hastanelerinde çalışabilecek. Kamuda çalışan doktorlar, yine mesai dışında, iş yeri hekimliği yapabilecek. Buraya ayrılan mesai ise, aylık 30 saati geçmeyecek. GATA’da da sözleşmeli profesör ve doçent çalıştırılabilecek.

Ntvmsnbc’nin haberine göre; Tasarıyla hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı ve sağlık bakım teknisyeni adı altında üç yeni “yardımcı sağlık mesleği” geliyor. Ebelik eğitimi de lisans seviyesine çıkarılıyor.

Düzenlemeyle, sünneti sadece doktorların yapmasına imkan veriliyor. Halen sünnetçilik yapanlar, 31 Aralık 2013 tarihine kadar faaliyetlerini sürdürebilecek.

Tasarıda ilaç satışı ve eczanelerle ilgili düzenlemeler de yer alıyor. Buna göre, internet ortamda ilaç satışı yapılamayacak. Eczaneler adına internet sitesi açılamayacak.

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara cezalar da artırılıyor. Sağlıkçılara kasten yaralama suçu, tutuklanma gerekçesi olacak.

Komisyonda kabul edilen tasarı, organ nakli konusunda da önemli düzenlemeler içeriyor. Buna göre, kornea gibi dokular, aksine vasiyet belirtilmediği takdirde alınabilecek.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1031 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.