logo

Asker Kaçaklarına Cezaevi Yolu

Asker Kaçaklarına Cezaevi Yolu-kamumemurlar.com

Asker kaçaklarının tespit edilip yakalanması amacıyla geçmişte başvurulan Genel Bilgi Toplama (GBT) sistemi yeniden uygulanmaya konuluyor.

BAYRAM KAYA TURAN TEMEL

Uygulama sayesinde emniyet, asker kaçaklarının bilgilerine otomatik olarak ulaşacak. Yol ve trafik uygulamalarında tespit edilen kaçaklar, en yakın askerlik şubesine teslim edilecek. Ancak şubelerde işlem yapmayıp ikinci defa yakalananlar ise doğrudan askeri mahkemeye çıkarılıp cezaevine gönderilecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün askerliğini yapmayan yaklaşık 600 bin kaçağın yakalanarak en yakın askeri birimlerine teslim edileceğini açıkladı. Başbakan’ın açıklamalarının ardından gözler Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na çevrildi. İki bakanlık bürokratları, geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek uygulamaya konulacak yeni sistemle ilgili olarak son düzenlemeleri yaptı. Alınan bilgilere göre, yeni uygulamayla öncelikli olarak Milli Savunma Bakanlığı, daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü’ne kapattığı GBT sistemini aktif hale getirecek. Asker kaçağı ve bakayaların tespiti için yol ve trafik kontrollerinin sayıları da artırılacak. Kontrollerde tespit edilen kaçaklar anında en yakın askerlik şubelerine teslim edilecek. Mesai saatleri dışında yakalanan kişilere ise 15 gün içinde askerlik şubesine gidip kayıt yaptırmaları yönünde tebligat gönderilecek. Bakayalarla ilgili olarak herhangi bir gözaltı işlemi uygulanmayacak. Ancak 15 günlük süre zarfında askerlik şubesinde işlem yaptırmayan kişilerle ilgili olarak farklı bir uygulamaya gidilecek. Asker kaçakları, ikinci defa tespit edilmeleri halinde direkt olarak askeri mahkemeye çıkacak. Ardından cezaevine konulacak. Cezasını çektikten hemen sonra da yeniden silah altına alınacak.

Öte yandan Sivas’ta çeşitli açılışlara katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, asker kaçaklarına uyarılarda bulundu. Kaçak ve bakayaların yurt genelinde aranmasına yönelik işlemin başlatıldığını söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu: “Yoklama kaçaklarına uygulanan para cezaları işlenen fiilin süresine göre de artmakta. Mesela 2 yıla kadar yoklama kaçağı olan biri işlemlerini kendiliğinden tamamlatırsa 593 TL idari para cezası veriyor, güvenlik güçleri getirmişse 2 bin 376 TL idari para cezası veriliyor.”
Zaman

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
770 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.