logo

Başbakan Erdoğan, 2004’ten Bu Yana Dershaneler Hakkında Ne Söyledi?

Dershane Derneklerinden Ortak Açıklama-kamumemurlar.com

Star gazetesi yazarı Elif Çakır bugün dershaneler meselesiyle ilgili çok çarpıcı hatırlatma ve anekdotlara yer verdi.

Dershanelerin kapatılma meselesinin eğitim sisteminin bir sorunu olarak Başbakan Erdoğan’ın 2004 yılından bu yana gündeme getirdiğini örneklerle anlatan Çakır, cemaat medyasının küçücük çocukları kullanarak meseleyi terörize ettiğine şu cümlelerle dikkat çekti:

“Evet her şey tartışılabilir. Ama kamuoyunda infiale sebebiyet vererek değil, çocukları ekranda ağlatıp olayı dramatize ederek değil… Hele hele terörize ederek hiç değil. 28 Şubat ve 12 Eylül kıyaslaması yaparak hiç değil.”

ÇAKIR’IN YAZISINDAN BAZI BÖLÜMLER ŞÖYLE:

DERSANELER GARABET RAKAMLAR DA GARABET

‘Dersaneler garabet, rakamlar daha da garabet!’

Başlıktaki sözler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ait ve taa 2008 yılında İzmir’de katıldığı bir toplantıda söylendi.

Gizli saklı da değil anlayacağınız, halk da orada, topyekün medya da…

Başbakan daha önce de defaten açıkladığı görüşlerini, bu kez de İzmir’de ‘dershanelere olan yoğun ilgi’ üzerinden dile getiriyor:

“Çok açık, net söylüyorum. Milli Eğitim Bakanımla da konuşuyorum, niçin acaba öğrenciler üniversite hazırlık kurslarına giderler? Bunu anlamakta zorlanıyorum. Anlıyorum da, bu sistem nasıl oluşturulmuş. Bunu kaldırmaya kalktığınız zaman, acaba hangi bariyerlerle karşı karşıya kalacaksınız. Okullarımız yok mu, var. Bu okuldan mezun olan yavrularımız mezun olduğu zaman niçin üniversiteye rahatça giremesin. Bunlar aşılacak inşallah ama milletçe buna karşı mücadeleyi de vermemiz gerekiyor. Belki bu, birilerinin çıkarına, menfaatine ters düşebilir. Ama milletimin uygun düşeceğine inanıyorum. Çünkü bunlar az paralar değil, çok ciddi paralar buralara harcanıyor. Bunun bedelini ödeyen var, ödeyemeyen var. Bakıyorsunuz en güçlü liseden, fen lisesinden, Anadolu lisesinden mezun oluyor. O bile hazırlık kursuna gidiyor. Bu bir garabet, oralara ödenen rakamlar daha da garabet!”

ÖNÜMÜZE ÇIKACAK ENGELLER

Ne kadar sert bir söylem değil mi?

Dersaneleri kapatacak olduğunda önüne çıkacak bariyerlerden, ranttan bahsettiği konuşmasında bu sistemi kapatmaya çalıştığında birilerinin menfaatiyle ters düşeceğinin altını çiziyor.

Başbakan Erdoğan’ın bu sözleri sonrasında dönemin Bakanı Hüseyin Çelik de “Aynen katılıyorum Başbakanımın sözlerine” şeklinde katkı veriyor.

Başbakan Erdoğan ‘dershaneler garabettir’ dediği 2008 yılında ne bugünlerde ısrarla vurgulanmaya çalışılan ‘iktidar-cemaat’ tartışması var, ne ‘MİT’ tartışmaları gündemde, ne de diğerleri.

Hatta 2004 yani iktidara geldiği ilk yıllardan itibaren, ulusalcı kesimin deyimiyle ‘cemaat’ ve ‘iktidar’ın kol kola olduğu dönemlerde dersanelere ilişkin hükümet politikalarının ne olduğunu açıklamaya başlıyor.

O tarihte ‘dersaneler garabettir’ dediğinde de ‘dersaneleri özel okullara dönüştüreceğim’ dediğinde de kimsecikler ‘hükümet ne yapmaya çalışıyor’ diye sormadığı gibi, ‘Başbakanı destekleyenler, yetişin gidin ikna edin’ çağrılarında da bulunmamışlar.

KAMUYONU YANILTMAK İÇİN NE GEREKİYORSA YAPIYORLAR

Birkaç gündür ‘Eğitime darbe’ manşetiyle startı verilen ve ısrarla kamuoyunu yanıltmak için ne gerekiyorsa yapıldığı yetmiyormuş gibi çoluk çocuğu ekranda ağlattırılmaya kadar vardırılan kampanyaya bakınca ‘ne oluyor’ dememek elde değil!

Zamanlama konusu da ayrı bir husus. On bir aydır şehit cenazelerinin gelmediği, ekranlarda artık bölgeye ilişkin molotof kokteyli görüntüler neredeyse unutulma aşamasına geldiği bir dönemde…

Çözüm sürecine ilişkin olarak, Kandil’in KCK ayağı ve BDP’den gelen çelişkili, kışkırtıcı açıklamalara rağmen hassasiyetle yürütülmeye çalışıldığı; Barzani’nin tam 21 yıl aradan sonra Diyarbakır’a geleceğinin arifesinde bir anda ‘dersanelerin molotof kokteylleriyle saldırıya uğrama’ görüntülerinin ekrana gelmesi size de tuhaf gelmiyor mu?

İKTİDARIN İLK GÜNÜNDEN BERİ GÜNDEMDE

Sahi ne oluyor?

Güneydoğu’ya gerek götürdüğü hizmetler gerekse de Kürt sorununun çözümü noktasındaki yürüttüğü politikalar ve reformlar sebebiyle PKK’yı rahatsız eden AK Parti iktidarı bir anda nasıl oldu da PKK terör örgütüyle eşitlendi?

AK Parti iktidarının ilk yıllarından itibaren dillendirdiği, AK Partili bütün Milli Eğitim Bakanlarının ‘çözümler üzerinde çalışıyoruz’ açıklamaları yaptığı ‘dersanelerin kapatılması’ meselesi nasıl oldu da Nabi Avcı ve ekibinin ya da ‘kötü bürokratın’ işgüzarlığı-hevesliliğine getirildi?

AK Parti iktidarı hükümete geldiği ilk yıllardan itibaren ‘dersaneleri’ mesele edinmiş ve 2004 yılından itibaren de dersanelere özel okula dönüşmeleri için süre vermiş.

Yani 2012 yılından itibaren başlatılmış bir tartışma filan değil.

Yapboz tahtasına döndü denen bakanlıkta bütün bakanlar aynı şeyi söylemiş, aynı politikayı hayata geçirmeyi gündemine almış. Milli Eğitim Şuralarında tartışılmış, Bakanlığın strateji belgelerinde yer almış. Yani AK Parti ile cemaat kol kola giderken bunlar konuşulmuş.
Star

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1360 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.