logo

Beşir Atalay: Pakette Epey Sürpriz Olacak!

Beşir Atalay Pakette Epey Sürpriz Olacak!-kamumemurlar.com

Atalay, ‘Epey sürpriz var’ dediği paketin hafta içi açıklanacağını söyledi.

Daha önce ‘hayal gibi paket’ olarak nitelendirdiği demokratikleşme çalışmalarıyla ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Epey sürpriz olacak. Çok beğenilecek, takdir görecek” dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 24 televizyonundaki canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Demokratikleşme paketiyle ilgili de bilgi veren Atalay, çalışmayı büyük oranda sonuçlandırdıklarını söyledi:

– Sosyal, toplumsal değişme iyi bir zamanlama planı gerektiriyor. Şimdi adım adım o değişim devam ediyor. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalar içinde bir defada yapılan en büyük, en kapsamlı paket olarak bunu görüyorum. 11 yılda bir defada açıklanan ve çalışılan en kapsamlı paket bu. Epey sürpriz olacak. Çok beğenileceğini, takdir göreceğini, rahatlama getireceğini düşünüyorum.

– Paketi derli toplu ve gerekçeleriyle birlikte açıklamak istiyoruz. Çok kapsamlı, ülkemizde bütün vatandaşları ilgilendiren, her kesime ait, özelikle inanç kesimlerine ait hususlar var. Neticede amaç Türkiye’de herkesin daha da özgür yaşayacağı, hiç kimsenin ‘Ben şu düşünceden, inançtan dolayı zorluk çekiyorum’ demeyeceği bir ortam, bir atmosfer oluşturmak.

ETKİLİ BİR TAKDİM OLACAK

– Demokratikleşme paketi kapsamında yasalarda, tüzük ve yönetmeliklerde düzenlemeler söz konusu olacak. Bazıları için Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacak. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile redaksiyon üzerinde çalıştık. Etkili bir takdim olmasını istiyoruz.

– Eylül sonuna kadar Başbakanımızın açıklaması planlanıyor. Burada bazı yasalar var, gündeme getirdiğimiz yasa değişiklikleri veya yeni yasaların yapılması. Bunlar tabii Meclis’e gelecek. Onların çabuklaştırılması, yeni gidecek bazı şeyler, tasarılar var. Meclis’te ilk günlerde bunlar gündeme gelecek.

ÇÖZÜM İÇİN SAMİMİ VE KARARLI OLMALI

Süreçle ilgili değerlendirmeler yapan Atalay, samimiyet ve kararlılığın önemine dikkat çekti. Diyalog kanallarının açık olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı, “Başka sebepler varsa, birileri bahane arıyorsa bahane üretmek her zaman mümkün” dedi: Bölgenin her yerinde yatırımlar arttı, bu sevindirici.

İLERİ ADIMLAR ATACAĞIZ

– Şu dönemde Meclis gündemine getireceğimiz yasalar daha çok demokratikleşme paketiyle ilgili olacak. Anayasa değişikliği de beklentimiz ama bu pakete anayasaya bağlayan bir hususu koymadık. Çünkü bu yürüyecek mi yürümeyecek mi bilmiyoruz.

– Değişik inanç kesimleriyle vesaire ile ilgili olanlar çok uzun süredir toplumumuzda şu veya bu şekilde konuşulan hususlar. Şu dönemde biraz daha ileri adımlar atmak istiyoruz yani özellikle inanç noktası çok önemli. Beklentileri biliyoruz, her kesimden talepler bize ulaştırıldı.

Etiketler: » »
Share
863 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.