logo

Binlerce Öğretmen Adayına Kötü Haber!

Binlerce Öğretmen Adayına Kötü Haber!-kamumemurlar.com

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın geçtiğimiz hafta umutlandırdığı 127 bin atama bekleyen öğretmene kötü haber, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı‘nın “İhtiyacımız var, Maliye Bakanıyla konuşup kadro isteyeceğim” dediği 127 bin öğretmen kadrosuna Bakan Mehmet Şimşek‘ten ret geldi. 2014 Bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinin dün gerçekleşen son oturumunda CHPli vekillerin imzasıyla hazırlanan önerge, akşam saatlerinde Maliye Bakanlığı’nın itirazı ve AK Partililer’in ret oyuyla reddedildi. 2014 bütçesi, atama bekleyen öğretmenlere kadro vermeden Komisyondan geçti. Böylece binlerce öğretmen bir kez daha hayal kırıklığı yaşarken, Maliye Bakanı Şimşek, Bakan Avcı’yı açığa düşürmüş oldu. Komisyondaki bütçe görüşmelerinin sona erdiği akşam saatlerine kadar Twitter’da milletvekillerinden haber bekleyen öğretmenler, bu sonucun ardından gece boyunca attıkları twitlerle tepkilerini gösterdiler. Twitter’da durumu protesto eden öğretmenleri komisyonun CHPli üyesi Müslim Sarı sakinleştirdi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANINI AÇIĞA DÜŞÜRDÜ

Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde Bakan Nabi Avcı, “Bizim toplam öğretmen ihtiyacımız 127 bin” diyerek 2014 yılı için bu kadrolara atama yapılabilmesi için Maliye Bakanı ile görüşeceğini söylemişti. Kendisine destek veren Komisyonun CHP’li vekillerine teşekkür eden Avcı, “Bugün plan ve bütçe komisyonu üyelerinden aldığım destek ile birlikte Maliye Bakanımız ve Başbakanımızla bu hususu tekrar müzakere edeceğim” diye konuşmuştu. Bakan Avcı’nın bu sözleri üzerine büyük heyecan yaşayan atanamayan öğretmenlerin umudu, dün bir kez daha suya düştü. Dün 2014 bütçesinin tamamına ilişkin görüşmelerin son gününde, yeni kadro açılabilmesi için, 2014 yılı bütçesinin değiştirilmesi gereken “kamuya personel alımını” düzenleyen hükümlerine ilişkin bir değişiklik önergesi verildi.

127 BİN ÖĞRETMEN İÇİN VERİLEN ÖNERGE REDDEDİLDİ

CHPli Müslim Sarı başta olmak üzere çok sayıda vekilin imzasıyla hazırlanan önerge, 127 bin öğretmene kadro açacak şekilde bütçede değişiklik öngörüyordu. Ancak önergenin okunmasının ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek önergeye karşı çıktı. Maliye Bakanı Şimşek’in ardından AK Partili vekillerin oylarıyla da önerge reddedildi. Böylece bütçede 127 bin öğretmene sağlanacak kadro birkez daha rafa kaldırıldı. 2014 yılı bütçesi, öğretmen atamaları için sadece 10 bin kadroya izin verecek şekilde bir değişiklik yapılmadan Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti.

BAKAN ŞİMŞEK: ÜNİVERSİTE BİTİRDİ DİYE KAMUYA ALMAK ZORUNDA MIYIZ?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHPli vekillerin duruma gösterdiği tepki üzerine bir konuşma yaparak, “2009’da 42 bin, 2010’da 41 bin, 2011’de 41 bin, 2012’de 56 bin ve 2013’te 41 bin civarında öğretmeni kamuya aldık. Üniversite bitirenlerin yüzde 100’ünü, üniversite okudu diye herkesi devlete mi alacağız, böyle bir anlayış olabilir mi? Bir okuldan mezun oldu diye, kamuda istihdam edilecek diye bir şey mümkün mü? Kamu bunu kaldırabilir mi? O zaman kamunun tüm bütçesini personel harcamalarına idame etmemiz lazım ama o da yetmez” diye konuştu.
Vatan

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1056 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.