logo

Derece mağduru yüzbinlerce memur Sayın Başbakan’dan yardım bekliyor

Borcunu Yapılandırmayanlara Sıkı Takip-kamumemurlar.com

Önce çok çalışana çok, az çalışana az ücret açıklamalarıyla gündem oluşturuldu. Bu olmadı memura rotasyon haberleri gündemi meşgul etti. Nihayet şapkalar düştü ve torba kanun tasarılarından yüzbinlerce memuru ilgilendiren hiçbir şey çıkmadı. Bugünlerde de kıdem tazminatı konusu gündemin yegane belirleyicisi haline geldi ve yüzbinlerce memurun bir derece ve disiplin sorunu hiç güdeme dahi gelmiyor.

Sorun yaşanmayan konularda gündem oluşturup asıl sorun kaynağı olan aday memurların basit bir disiplin cezasından dolayı görevlerinin sona erdirilmesinin sorun olarak görülmemesi oldukça düşündürücüdür. Yine 15.01.2005 tarihinden sonra göreve başlayan yüzbinlerce memurun son derece haklı bir talebi olan ilave bir derece sorunu ise tamamen unutuldu. Bu konudaki mağduriyetler ile mağdur ve mazlumlar çığ gibi büyümekte olduğundan sayın Başbakanın mağdurların ve mazlumların gök kubbeye yükselen feryatlarını duyacağını ve ilgililere çözüm için talimat vereceğini düşünüyorum. Hele hele bir hiç uğruna basit bir uyarı cezasından dolayı memuriyetleri sona eren aday memurların elektronik postalardaki feryatları kulaklarımı çınlatıyor.

Her ne kadar Anayasa Mahkemesi ilgili hükmü iptal etmiş olsa da (henüz gerekçeli karar yayınlanmadı) bu hüküm geriye yürümeyeceği için kararın yürürlüğe girdiği tarihten sonrası için geçerli olacaktır. Ancak, bu hüküm nedeniyle görevleri sona erenlerden dava açmayanların ya da davayı kaybedenlerin hak mahrumiyetinin önlenmesi için kanuni düzenleme gerekmektedir. Davaları devam edenlerin de mutlaka gerekçeli kararı devam eden dava dosyalarına koymaları gerekmektedir.

Sayın Bakanın asıl açıklama yapması gereken iki konu

Sayın Çelik’in kıdem tazminatı konusunda sürekli açıklamalar yapmasına rağmen belirtmiş olduğumuz iki konuda niçin sessiz kaldığını anlamakta zorlanıyoruz. Acaba taleplerin haksız olduğunu mu düşünüyor, yoksa başka bir sebebi mi var? Şayet talepler haksızsa niçin sendikalarla mutabakata varıldı ve taahhüt altına girildi? Asıl işin sahipleri olan memur sendikalarının konuyu yeterince gündeme taşınmadığını da ifade etmek isteriz. Yoksa bu kadar haklı olunan bir konuda harekete geçilirdi ve sonuç alınırdı. Bu kadar haklı olunan bir konuda sürekli dağ fare doğuruyorsa birazda suç dağın dışında aranmalıdır.

Sonuç olarak ümidimiz odur ki 2014 yılı seçim yılıdır ve memurlara da disiplin affı ve bir derece gibi düzenlemeler bir seçim yatırımı olarak 2014 yılına bırakılmaz. Çünkü, bu tür düzenlemeler zamanında yapılmazsa, her geçen gün mağduriyet ve tepkiler artacak ve yapılan hayır ürkütülen kurbağaya değmeyecektir.

Bu ülkede erken emeklilik dahi günlerce tartışıldı

Hatırlanacağı üzere emeklilik için gerekli olan prim gününü doldurup ta yaşa takılanların emekli olup olamayacağıyla ilgili günlerce sayın Bakan tarafından açıklama yapılmıştı. Hatta erken emeklilik konusunda SGK Başkanı bir gazeteciye özel açıklamalarda dahi bulunmuştu. Erken yaşta emeklilik gibi Sosyal Güvenlik Reformundan sonra hiç gündeme gelememesi gereken bir konu dahi aylarca gündem oluşturmuşken memurların son derece haklı taleplerinin hiç gündeme gelmemesi anlaşılır bir durum değildir.

Memurlar lütuf değil imzalanan metnin gereğini istiyor

Ahmet Ünlü’nün yazısının devamını okumak için tıklayınız.

Etiketler: » » » » » »
Share
765 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.