logo

Dersane Dönüşümüne Halktan Büyük Destek

Dersane Dönüşümüne Halktan Büyük Destek-kamumemurlar.com

Hükümetin dershaneleri dönüştürme hamlesine vatandaştan büyük destek geldi. Konuyla ilgili 11 bin 200 kişiyle yapılan son araştırmaya göre halkın yüzde 61’9’u dönüşümü desteklerken, dini cemaatlerde bu oran yüzde 75’e çıkıyor.

Dershanelerin dönüştürülmesiyle ilgili 42 ilde 11 bin 200 denekle yüz yüze gerçekleştirilen “Seçmenlerin dersanelerle ilgili kanaatleri ve oy tercihleri” adlı araştırmada dersanelerin dönüşümüne yönelik büyük bir seçmen desteği olduğu belirlendi.

ORC Araştırma Şirketi’nin anketinde “Hükümetin dershanelerin dönüştürülmesine yönelik projesini destekliyor musunuz” sorusuna yüzde 61.9 oranında “Evet destekliyorum”, yüzde 20.4 oranında “Hayır desteklemiyorum”, yüzde 17.7 oranında da “Fikrim yok” yanıtı verildi. Dini cemaatlere yöneltilen “2014 yerel seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz” sorusuna gelen yüzde 71 oranında “AK Parti” yanıtı dikkat çekti.

Sandıkta güç kaybı yok

Haber7.com’un haberine göre; Anket çalışmasında dersanelerin dönüşümü ile ilgili olarak seçmen davranışlarını da araştırıldı. Dersanelerin dönüşümüne yönelik yapılan tartışmalarda AK Parti’nin seçimlerde güç kaybedeceğine yönelik çıkarsamaların da gerçeği yansıtmadığı rakamlarla ortaya konuldu. “2014 yerel seçimlerinde oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir” sorusuna yüzde 46.3 ile AK Parti, yüzde 28.6 ile CHP, yüzde 14.2 ile MHP, yüzde 6.2 ile BDP, yüzde 3.1 ile SP, yüzde 1.6 ile diğer yanıtı verildi.

2 bin 300 kişi ile yapıldı

“Cemaatlerin siyasi parti tercihleri ve hükümetin dershanelerin dönüştürülmesi kararına bakışı” başlığını taşıyan bölümde ise tüm cemaatlerden 2 bin 300 kişi ile yüzyüze yapılan görüşmelerde dershanelerin dönüşümüne bakışları ve görüşleri soruldu.

Cemaatler AK Parti diyor

Aynı araştırmada cemaatlerin partitercihleri de soruldu. Buna göre dini cemaat mensuplarına “2014 yerel seçimlerindeki parti tercihleri” sorulduğunda yüzde 82 AK Parti, yüzde 6.4 Saadet Partisi, yüzde 3.9 MHP ve yüzde 1.5 diğer partilerle yüzde 6.2 adaya bağlı/kararsız yanıtı çıktı.

OYLAR AK PARTİ’YE

DİNİ cemaat mensuplarına yöneltilen ‘2009 yerel seçimlerinde hangi partiye oy verdiniz’ sorusuna yüzde 72.6 AK Parti, yüzde 5.2 MHP, yüzde 4.9 CHP, yüzde 4 diğer ve yüzde 13.3 oy vermedim yanıtı çıktı. Araştırmada dini cemaatlere yöneltilen ‘Hükümetin dershanelerin dönüşüm projesini destekliyor musunuz?’ sorusuna yüzde 75 destekliyorum, yüzde 11.8 desteklemiyorum, yüzde 13.2 oranında ise fikrim yok yanıtı çıktı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
960 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.