logo

Musul Operasyonundan!

Musul Operasyonundan!

sicak-bolgeden-kamumemurlar.com

Irak ordusunun, DAEŞ’ten kurtarılmak istenen Musul kentine çok yaklaştığı haber veriliyor. DAEŞ’in hazırladığı ve peluş oyuncaklara gizlenen patlayıcılar ele geçirilirken, Musul’dan kaçan siviller, kamplara yerleştiriliyor.Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u DAEŞ’in elinden almak için yürütülen operasyon devam ediyor. Irak ordusunun güney ve güneydoğu kesimlerinden kente doğru ilerlediği, Musul’dan önceki son büyük kasaba olan Hammam el Halil’e doğru yürüyüşe geçtiği duyuruldu. Iraklı yetkililer tarafından yapılan açıklamada, operasyonun, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle sürdüğü, DAEŞ’in elindeki Musul’a oldukça yaklaşıldığını bildirildi. Irak güçleri, pazar günü kentin 7 kilometre güneydoğusundaki Ali Raş kasabasını da ele geçirdi.

Bununla beraber Musul operasyonuna 5 bin Şii milisin daha katıldığı duyuruldu. Associated Press haber ajansına konuşan Şii milislerin sözcüsü Kerim El Nuri, Şii milislerin katılımını açıklarken, savaşta yer alan milislerin toplam sayısının 15 bini geçtiğini öne sürdü. Böylelikle Musul kuşatmasında yer alan kuvvetlerin sayısı da 40 bini aştı. Amerikan askeri kaynakları Musul’un içinde 3 bin ila 5 bin, kentin dış kısmındaki bölgelerde ise 1500 ila 2 bin DAEŞ’li olduğunu tahmin ediyor.

OYUNCAKTAN BOMBALAR

Musul operasyonuna katılan Peşmergeler ise, DAEŞ’in kullandığı sıradışı patlayıcı ve bubi tuzaklarına dikkat çekti. İngiliz “The Guardian”ın haberine göre, DAEŞ’ten geri alınan kasabalarda “peluş oyuncaklar”ın kullanıldığı el yapımı bombalar bulundu.

Peşmerge içindeki mühendisler, DAEŞ militanlarınca kontrol edilen ve yakın zamanda ele geçirilen kasabalarda, 50 tonun üzerinde el yapımı patlayıcı bulunduğunu aktardı. Bu bombalar kimi zaman çocukların dikkatini çekmek üzere peluş hayvan gibi objelerle kamufle edilirken, bu sayede örgütün, savaşta kaybetse bile şiddet ortamını sürdürmeye çalıştığı ifade ediliyor.

Habere göre, DAEŞ tarafından büyük zulüm gören Ezidilerin yaşadığı Sincar’da, sadece bir okulda 5 tonun üzerinde patlayıcı bulundu.

600 BİN KİŞİYE BARINAK

Musul çevresinde süren savaş, sivilleri de etkileye devam ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) basın sözcüsü Matthew Saltmarsh, Musul’un güneyindeki Şura ve doğusundaki Başika’dan 327 aileye mensup yaklaşık 2 bin kişinin yerlerinden edildiğini açıkladı. Saltmarsh, Musul’un DAEŞ’ten kurtarılması operasyonu başladığından bu yana 2 bin 761 aileye mensup 16 bin 556 sivilin yerlerinden ayrılmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Saltmarsh, bölgede inşa edilen Zelika ve Amalla kamplarının 4 bin den fazla aileyi barındırabileceğini belirterek, bölgede toplam 120 bin kapasiteli 11 insani kamp açmayı planladıklarını ifade etti. Saltmarsh, uluslararası kuruluşlardan istenilen finansmanın sağlanması durumunda 600 bin kişiye barınak kurma imkanı doğacağını belirterek, Suriye’nin kuzey doğusunda kurulan Al Hol Kampı’nın mevcut şartlarda 15 bin insana ev sahipliği yapabilecek durumda olduğunu aktardı.

Yeniakit

Etiketler: » » » » » » » » » » »
836 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.