logo

Hangi Partinin Kaç Vekili Olacak?

Hangi Partinin Kaç Vekili Olacak?

Hangi Partinin Kaç Vekili Olacak-kamumemurlar.com

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratikleşme paketi kapsamında açıkladığı daraltılmış bölge seçim sistemine geçilmesi halinde hangi parti kaç vekil çıkaracak?

Parti kurmaylarının yaptığı hesaba göre daraltılmış bölge sistemine geçilirse AK Parti’nin milletvekili sayısı 25-30 artarak 350-360’a çıkacak.

Başbakan Erdoğan’ın demokratikleşme paketi kapsamında açıkladığı daraltılmış bölge seçim sistemine geçilmesi halinde hangi partinin kaç milletvekili çıkartacağı tartışmaları tüm hızı ile sürerken, AK Parti de bu konuda bir çalışma yaptı. Sabah’ın haberine göre AK Parti’nin milletvekili sayısı 25-30 civarında artarak 350-360 aralığına ulaşacak.

Demokratikleşme paketinde seçim sistemi için mevcut sistemin korunması, barajın yüzde 5’e indirilip daraltılmış bölge ya da baraj sıfırlanıp dar bölge seçim sistemlerine geçilmesi alternatifleri önerildi. AK Parti kurmaylarının önümüzdeki günlerde kapılarını çalacağı muhalefetin görüşü alındıktan sonra AK Parti kendi kararını verip önerisini bahar aylarında Meclis gündemine taşıyacak.

AK Parti kendi içinde bir de hesaplama yaptı. Bu çalışmada 12 Haziran seçimleri baz alındı. 5’li daraltılmış bölge modeline geçilmesi halinde son seçime göre AK Parti kazanırken, MHP kaybediyor. CHP’nin milletvekili sayısındaki düşüş sınırlı kalırken, BDP’de tablo değişmiyor.

MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI

AK Parti’ye göre daraltılmış bölge sisteminde çıkan tablo şöyle:

AK Parti, 350-360 arasında milletvekili çıkartacak. AK Parti’nin şu anda TBMM’deki milletvekili sayısı 327. Yeni sistemle milletvekili sayısını 25-30 arasında arttıracak. Şu anda TBMM’de 134 milletvekili bulunan ana muhalefet partisi CHP, 5-10 milletvekili kaybedecek.

CHP’nin vekil sayısı 120- 125’ler düzeyine inecek. En büyük kayıp MHP’de yaşanacak. 52 milletvekili olan MHP’nin milletvekili sayısı 25-30 azalacak. Kaybettiği vekillikleri büyük oranda AK Parti’nin kazanacağı MHP, 20-25 arasında milletvekili çıkarmış olacak.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
1292 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.