logo

Kredide Kamu Bankaları Önde

Ünvanlarına Göre 2014 Zamlı Memur Maaşları (Memurlar)-kamumemurlar.com

İlk 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre özel bankaların kârı yüzde 26,2, kamunun kârı ise yüzde 23,1 yükseldi. 2012 sonuna göre toplam kredilerde ise kamu yüzde 28,6, özel yüzde 22,6 artış sağladı.

Yılın ilk 9 ayıyla bilançolar açıklandıkça, bankacılık sektörü içindeki farklılıklar da ortaya çıkıyor. Bunun en önemli iki kriteri kârlılık ve kredi performası.

11 milyar liraya ulaştı

Bu kapsamda özel bankalar, kârlılıkta zirvede yer aldı. Bu tür bankaların ilk 9 aylık net kârları geçen yılın aynı dönemine yüzde 26,2 artışla 10 milyar 971 milyon lira oldu. Bu artışta, net faiz gelirlerinin yanı sıra, diğer faiz dışı gelir/gider toplamı da belirleyici oldu.

Kamu bankaların net dönem kârı ise yüzde 23,1 artarak 5 milyar 848 milyon liraya ulaştı. Yine BDDK verilerine göre kredi genişlemesi geçen yıl sektör ortalamasının altında kalan kamu bankaları, bu yılın 9 ayında yüzde 28,3 ile en fazla kredi artışı sağlayan banka grubu oldu.

Kamu bankaları ve kalkınma ve yatırım bankaları dışında kalan diğer grupların anılan dönemdeki kredi artış hızı yüzde 24,6’lık sektör ortalamasının altında kaldı. Ayrıca sektörün kullandırdığı kredilerin toplamı yüzde 25 artarak 990,4 milyar liraya ulaştı.

Risk iştahı arttı

Kamu bankalarının kredi performansıyla ilgili yorum yapan ING Bank Ekonomisti Muhammet Mercan, bu bankaların özelikle haziran ayı öncesi dönemde ciddi risk iştahları ile hareket ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Söz konusu dönem-de kamu bankaları sektörün diğer aktörlerine göre müşterilerine daha rekabetçi fiyat teklif ettiler. Daha iyi faiz oranları sundular.”

BUGÜN GAZETESİ

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1223 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.