logo

Meclis’te Dershanelerin Kapatılmasıyla İlgili Tartışma

Meclis'te Dershane Tartışması-kamumemurlar.com

Meclis’te, MHP’nin önergesi üzerine dershanelerin durumu tartışıldı. CHP ve MHP’li vekiller dershanelerin kapatılması halinde yaşanacak sıkıntıları dile getirdi.

MHP’nin eğitim ve dershanelerle ilgili araştırma önergesi Meclis’te görüşüldü. Dershanelerin kapatılmasının, cemaat olarak adlandırılan gruba operasyon olarak nitelendirildiğini belirten CHP’li Tanju Özcan, “Kastınız cemaatle hesaplaşma ise ‘yasa dışı eğitim kurumları’ ibaresini mevzuattan çıkardıktan sonra dershaneler kapatılacaksa, bu cemaatin daha da güçlenmesi anlamına gelir. Kastınız camaatle hesaplaşma ise çocuklarımızı ilgilendiren bu konu üzerinden hesaplaşmayınız, gücünüz yetiyorsa başka alanlarda hesaplaşın” dedi.

MHP’li Zuhal Topcu, “Dershaneleri özel okullara çevirerek sorunu çözebileceğinizi zannediyorsunuz ama kontenjanlarının yüzde 4 boş kaldığını görüyoruz” diye konuştu.

Bütçe Komisyonu’nda konuşan CHP’li Mevlüt Aslanoğlu ise  Hakkari’de çocukların üniversiteye girebilmelerinin dershanelerle mümkün olduğunu belirtti. Aslanoğlu, Hakkarili çocukların umuduna darbe vurulduğunu söyledi.

833 bin dershane öğrencisi var

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 8 Kasım itibariyle 81 ilde 3 bin 638 dershanenin bulunduğunu belirtti. “2013-2014 döneminde 220 dershane kapandı. Dershane artış oranı -5,7. 8 Kasım itibariyle dershanelerdeki öğrenci sayısı 833 bin 153” dedi.

Eşitlik garantisi veriyor musunuz?

CHP’li Özcan, “Dershaneler kapatılınca Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesindeki bir genç ile batıda bir ilde Anadolu veya fen lisesi mezunu bir gencin eşit şartlarda yarışabileceğinin garantisini verebiliyor musunuz” diye sordu.

Bugün Gazetesi

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1015 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.