logo

Mesai Saatinde Alarm Kriteri Başlıyor

Mesai Saatinde Alarm Kriteri Başlıyor-kamumemurlar.com

20 Aralık’tan sonra bankalar saat 19’da alarmlarını kurmuş olacak. Bu saatten sonra içeride çalışan herkese mesai ödenmesi şartı geliyor.

Okan GÜRAY BÜLBÜL

FİNANSAL açıdan çok sıkı denetimlere tabi olan bankacılık sektörü, çalışma saatleri bakımından ise ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) sözleşmelerine ve İş Kanunu hükümlerine aykırı uygulamalara sahne oluyor. Sektörün çalışma koşulları çok zorlu.

ŞUBE TEMELLİ YAPILIYOR

Sektörde en çok yaşanan sıkıntı çalışma süreleriyle birlikte yıllık izin kullanımı, kadın çalışanlar açısından süt izni ve gebelik izinleri. Yıllık izin planlaması çoğu kez şube temelli değil, bölge temelli gerçekleşiyor. Yani bir şubede çalışan personel yıllık izin süresini planlarken kendi şubesine tabi olarak değil, bulunduğu bölgedeki kendi konumunda bulunan personel sayısına tabi olarak planlama yapmak zorunda kalıyor. Çoğu kez personelin yasal sınırların üzerinde biriken yıllık izin süresi söz konusu oluyor.

ARTIK TEAMÜL GİBİ: ÇOCUK YAPARSAN KARİYERİN BİTER

Ayrıca Türkiye’de hemen hemen tüm bankalarda kadın çalışanların süt izni kullanımının gerçekleşemediği ve yine kadın çalışanlara çocuk doğurmamak yönünde telkinlerde bulunulduğu veya doğum sonrası pozisyon değişimlerine tabi tutulduğu görülüyor.

ÇALIŞAN SAYISI 196 BİNİ BULDU

Türkiye’de bankacılık sektörü, sektöre karşı yabancı ilgisi ile birlikte sürekli büyüyen bir yapıya sahip. 2013 yılı Eylül ayı verilerine göre Türkiye’de 45 banka, 10.834 şube ve 195.823 çalışan bulunuyor. Bir yıl öncesine göre sektörde çalışan sayısı 11 bin kişi artmış durumda. Yani sektör büyümeye çok açık.

UYMUYORSAN PARASINI ÖDE

Çalışma  Bakanlığı da denetimleri sıklaştırdı. Artık fazla mesai tespiti güvenlik alarmı vasıtasıyla tespit ediliyor. Bankanın güvenlik alarmının kurulduğu saat, çalışanların mesai bitimi olarak belirleniyor. Böyle olunca tüm bankalar çalışma saatlerine uymak, uymaması halinde fazla mesai almak zorunda kalıyor.

LİMİT YILDA 270 SAAT  UYMAYANA CEZA YOLDA

Bakanlık, denetim yaptığı bankalara 20 Aralık’a kadar süre verdi. Haftalık çalışma süresine uyulması ve bu sürenin aşılması halinde fazla mesailerin ödenmesi konusunda bu süre son tarih. Bankaların çalışma saatlerinin 09:00 ila 19:00 arasında olması hedefleniyor. 1 saat öğle molası ile günlük 9 saate gelen bu çalışma süresi haftalık 45 saati dolduruyor. Bu sürenin üzerindeki çalışmalara ise fazla mesai ödenmesi gerekiyor. Bunun yanında bir kişinin yıllık 270 saatten fazla fazla mesai yapamaması hükmü de olduğu için bankalar bu sınıra da uymak zorunda.

ÇALIŞAN BAŞINA 237 LİRA

20 Aralık sonrası eksikler giderilmez, şubelerin alarmları 19:00’da kurulmaz ve bu süre sonrası fazla mesai ödenmezse cezalar başlayacak. Fazla mesai ödemesi yapılmayan her çalışan için 237 TL para cezası kesilecek. Bunun yanında 19:00’dan sonra açık tutulan ve fazla mesai ödemesi yapılmayan her bir şube için 1.300 TL idari para cezası kesilmesi söz konusu.
Akşam

Etiketler: » » » » » »
Share
1024 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.