logo

NATO, Müttefiklerine Siber Saldırılara Karşı Eğitimler Verecek

NATO, Müttefiklerine Siber Saldırılara Karşı Eğitimler Verecek

NATO, Müttefiklerine Siber Saldırılara Karşı Eğitimler Verecek-kamumemurlar.com

Türkiye’ye siber saldırı eğitimi.

NATO siber tehditlere ve saldırılara karşı mücadelede yeni bir aşamaya geçiyor. Geçen hafta Galler’de yapılan NATO Zirvesi’nde, “Genişletilmiş Siber Savunma Politikasını” onaylayan NATO, müttefiklerine siber saldırılara karşı eğitimler verecek. Siber saldırılara karşı koymak için Türkiye de NATO’dan eğitim alacak. Siber tehdit en son Türkiye’nin kırmızı kitabı olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne de girmiş ve bu konuda ilgili kurumlar çalışma başlatmıştı.

NATO Zirvesi’nde Ukrayna krizi, Suriye ve Irak’taki IŞİD tehdidi gibi birçok konu gündeme gelirken, 21. yüzyılın en büyük sorunlarından biri olan siber tehdit ve saldırılar da masaya yatırıldı. NATO Zirvesi’nde yapılan değerlendirmelerde, siber tehdit ve saldırılar, “Karmaşık ve ciddi hasar verici” olarak nitelendirildi. Zirvenin sonuç bildirisinde, “Siber saldırılar Avrupa-Atlantik bölgesinin istikrar, güvenlik ve refahını tehdit ediyor. Siber saldırıların, konvansiyonel saldırılar kadar modern toplumları tehlikeye atacak bir etkisi var” denildi.

Siber saldırılarla mücadelenin NATO’nun görevi ve ortak savunma hedefi olduğu belirtilen bildiride, “Siber tehdit ve saldırılar her geçen gün birçok ülkeyi mağdur ediyor. Bu tehditle mücadele etmek için Genişletilmiş Siber Savunma Politikası onaylandı.

‘5. MADDE İŞLETİLECEK’

Bir siber saldırının NATO’nun 5. maddesine (Herhangi bir müttefike yapılacak saldırı tüm müttefiklere yapılmış bir saldırıdır) gönderme yapıp yapmayacağına NATO Konseyi vaka bazında karar verecek” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: Habertürk

Etiketler: » » » » » » » » » »
1492 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.