logo

Ne Yediğimizi Bile Biliyorlar!

Kart Sahipleri Dikkat! Bu Oyuna Gelmeyin-kamumemurlar.com

Kişisel bilgi sızıntısı bankalarla sınırlı kalmadı. Milyonlarca kişinin hangi hastaneye gittiği, ne yediği, kaldığı otel, yaptığı spora kadar her şey internette parayla satılıyor.

Türkiye’yi sarsan kişisel veri yolsuzluğu bankalarla sınırlı kalmadı. Hastane kayıtlarından otellere, spor salonlarından yemek şirketlerine kadar pek çok şirketteki bilgiler internette dolaşıyor. Milyonlarca kişinin verisi internette satılıyor. Kişisel verilerle dolandırıcılık yapanlar, bazı yemek sipariş sitelerinin dataları “2013 Kasım’da kim ne yedi listesi güncellendi” başlığıyla satışa çıkaryor. Verilerde 200 bin kişiye ait telefon, adres ve yemek sipariş bilgileri yer alıyor. Bu bilgiler, genellikle SMS reklamları yapan şirketlere satılıyor. Telefonda kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcılar, vatandaşı ‘ne yediğini dahi biliyoruz’ mesajı vererek tehdit ediyor.

HER YERDEN SIZIYOR

Türkiye’de yaşayan vatandaşların neredeyse tamamına yakınının kişisel verileri bu tür dolandırıcıların eline geçmiş durumda. Örneğin internette “Türkiye 2013 hemoroit datası güncellendi” başlığıyla, bu hastalık için ilaç kullanan 178 bin kişinin verileri satılıyor. İnternette girdiğiniz siteye göre eğilimleriniz tespit ediliyor. Bunu kişisel verilerinizle birleştirip tehdit dahi ediyorlar. Satışa çıkan veriler arasında Galatasaraylılar datası, Etiler’de oturanlar datası, performans ilacı kullananlar datası, 10 bin TL üzerinde kazananlar datası, Fitness’a üye olanlar datası bile var.

Bilgisi çalınanların haberi yok

Sabah, bilgileri internette satışa çıkan kart mağdurları ile konuştu. Birçoğunun bilgilerinin satıldığından haberi yok. Bazıları ise yakın zamanda yüklü miktarda dolandırılmış durumda. Kocaeli’nde Mezarlıklar Müdürlüğü’nden emekli olan A.L. kendi bilgilerinin satıldığını 3 ay önce fark etmiş. “2 bin liramızı dolandırdılar” diyen A.L. olayı şöyle anlattı: “Telefonumu bulmuşlar. ‘Bankadan arıyoruz’ dediler. Kredi kartıma ait bütün bilgileri söyledi. Hesap güncellemesi yaptıklarını belirterek, bir hesap numarası verdi. Buraya internet üzerinden para aktarmamı istedi. Güvenip yaptık. Dolandırıldığımızı anladık.”

Aydın: Mağdurlar bize ulaşsın

Kişisel verilerin sızdırılmasına ilişkin haberler finans dünyasının üst yöneticilerinin de gündemine girdi. “Müşteri sırrı bizler için çok önemli ve mahremdir” diyen Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, “Bankalarımızın teknoloji birimleri ve bizlerle çalışan diğer kuruluşlar, bu konudaki çalışmalarını devam ettiriyor. Kimin elinde bir belge varsa ilgililere göndersin. Biz de böyle bir bilgi ve bulguya rastlarsak ilgililere iletiriz. Sektör olarak bilgi güvenliğine çok önem veriyoruz. Burada mağduriyet varsa, talep hakkı doğacaktır. Bu konuda bize de ulaşabilir” diye konuştu.
Sabah

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1033 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.