logo

‘Öğretmen Açığımızı Kapatırsak, Yeni Mezunlar Ne Olacak?’

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin: Deniyor ki ‘biz öğretmen açığımızın tamamını hemen dolduracağız, atama yapacağız. Şu anda Bakanlık bünyesinde 109 bin dolayında öğretmen açığımız var. Popülizm böyle bir şey. ‘Hemen 109 bin, 180 bin atama yapacağız’ diye söylemlerde bulunuyorlar. eğitim fakültelerinde yaklaşık 700 bin öğrenci eğitim öğretim alıyor. Bu yıl siyasetçilerin önerdiği şekilde 109 bin veya 150 bin öğretmeni alırsak şu anda fakültelerde okuyan 700 bin öğrencimize biz ne söylemiş olacağız?

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, öğretmen perfomans sistemine ilişkin, “Burada öğrencilerin öğretmenlerini notlandırması algısı tamamen yanlıştır. Anket sorularımıza baksınlar eğer böyle değerlendirdikleri bu yanlış olmuş dedikleri bir anket sorusu varsa biz o anket sorusunu çıkartırız.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, eğitim bilişim ağı (EBA) canlı yayınında, 2017-2018 haziran dönemi mesleki çalışma programı kapsamında öğretmenlerin sorularını yanıtladı. Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi konusunda yıllar itibarıyla adımlar attıklarını, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini belirlemek üzere alt yapıyı analiz ettiklerini, bu konuda yetersiz noktalar tespit ettiklerini belirten Tekin, özellikle spor ve sanat konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol yapıldığını anımsattı. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, ayrıca 81 ildeki pilot okullarda sosyal etkinlik modülünün oluşturulduğunu söyledi. Liselere yerleştirme sisteminde çok mesafe katettiklerini vurgulayan Tekin, “Ama dışarıdan şöyle okunuyor, bizim başta söylediğimiz şeyi görmeden, hiç onu dinlemeden “yap-boz tahtasına dönüştürdüler, bu sene de değiştirdiler’ şeklinde eleştiriliyor. Bu Milli Eğitim Bakanlığına da Bakanlığın çalışma usulune de bakanlık içinde bu konuyu organize eden arkadaşlarımıza karşı da bir saygısızlıktır, tüm öğretmen arkadaşlarımızın emeğine yönelik bir saygısızlıktır.” diye konuştu.

Zorunlu hizmet bölgeleri

Müsteşar Tekin, Doğu Anadolu’daki illere dönmek isteyen öğretmen adaylarına yönelik bir projeksiyon geliştirdiklerini ve yakında duyuruya çıkacaklarını ifade etti. Zorunlu hizmet affına yönelik bir soru üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, belli bölgelerde öğretmen istihdamında yaşanan sıkıntıları anlattı. Eğitimde adaleti ve fırsat eşitliğini tesis etmek adına sözleşmeli öğretmenliği hayata geçirdiklerini belirten Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, “Bir taraftan sözleşmeli öğretmenliği hayata geçirirken bu zorunlu hizmet bölgelerinde özellikle öğretmen çalışma sürelerini artırmak için düşünürken öbür taraftan da mevcut öğretmenlerimizin zorunlu hizmetlerini affetmek kendi içimizde bir çelişki olur. Dolayısıyla bu gündemimizde hiç olmadı, şimdi de yok. Biz tam tersine zorunlu hizmet bölgelerinde öğretmen arkadaşlarımızın çalışma sürelerini artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Bu öğrencilerimize karşı bir saygısızlıktır”

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, seçim sürecinde çok sık gündeme gelen bazı konular olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Siyasi söylem olarak taahhüt olarak bunu söylemek kolay, deniyor ki ‘biz öğretmen açığımızın tamamını hemen dolduracağız, atama yapacağız’. Şu anda Bakanlık bünyesinde 109 bin dolayında öğretmen açığımız var. Popülizm böyle birşey. ‘Hemen 109 bin, 180 bin atama yapacağız’ diye söylemlerde bulunuyorlar. Bir eleştiri olarak söylemiyorum, ama şuna dikkat etmek lazım, bunu yaptığınız zaman kimleri üzeceksiniz veya kimler huzursuz olacak, bunu iyi düşünmek gerekiyor. Şu anda öğretmenliğe kaynak teşkil eden eğitim fakültelerinde ve diğer fakültelerde yaklaşık 700 bin öğrenci eğitim öğretim alıyor. Bu yıl siyasetçilerin önerdiği şekilde 109 bin veya 150 bin öğretmeni alırsak şu anda fakültelerde okuyan 700 bin öğrencimize biz ne söylemiş olacağız? ‘Biz 2023’e kadar bütün ihtiyaçlarımızı tamamladık, siz kusura bakmayın’… Bu öğrencilerimize karşı bir saygısızlıktır, öğrencilerimizin ailelerinin çocuklarının beklentilerine karşı saygısızlıktır, ders veren öğretim üyesi arkadaşlarımıza saygısızlıktır. Bu nasıl bu kadar rahat bir şekilde dile getiriliyor, bunu anlamak mümkün değil.”

Memurlar.net

Etiketler: » » »
Share
434 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.