logo

Sandık Tutanakları, Scanner’da Taranarak YSK’ya İletilecek

Sandık Tutanakları, Scanner’da Taranarak YSK’ya İletilecek

Sandık Tutanakları, Scanner'da Taranarak YSK'ya İletilecek-kamumemurlatr.com

Anında YSK’ya iletilecek

Seçim sürecindeki gerginliğin, oylarla oynandığı iddiasıyla sandıklara yansıması ihtimaline karşı, AK Parti’nin teklifiyle ilçe seçim kurullarına scanner cihazı alındı. Sandık tutanakları, scanner’da taranarak YSK’ya iletilecek.

Sandık tutanaklarının değiştirilme olasılığına karşı, AK Parti’nin teklifiyle ilçe seçim kurullarına scanner alındı. Tutanaklar sandıktan ilçe seçim kuruluna ulaştığı anda sonuçlar scanner’da taranarak görüntü Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) geçilecek. Sistemi YSK’yla uyumlu olan partiler eş zamanlı olarak bu taranmış tutanak görüntüsünü alabilecek. AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop “Sonuçta tutanaklardaki rakamlarla, elektronik ortamdaki sonuca bakacağız. Eğer bir farklılık olursa itiraz edeceğiz” açıklaması yaptı.

Sandık Sorgulama Sistemi İle Nerede Oy Kullanacağınızı Tıklayın Öğrenin!

Tutanakların elektronik ortama aktarılması sırasında bir YSK üyesinin müdahalesinin söz konusu olup olmayacağı hem TÜBİTAK, hem de YSK’nın sisteme hakim yazılım uzmanlarına soruldu. YSK’da, Havelsan’ın yaptığı yazılım kullanılıyor. Bir YSK üyesinin sisteme girme durumunun olup olmadığını da sorduklarını kaydeden Şentop “YSK üyesi manipülasyon yapabilir mi diye sorduk. ‘İmkansız’ dediler. ‘Bir kişinin müdahalesi söz konusu olamaz’ denildi. Sonuçta tutanaklar var, partiler de bu tutanakları takip edeceklerdir” diye konuştu.

SANDIK NÖBETİ

Partiler 194 bin sandıkta görevli bulundurarak başından sonuna kadar oy verme işlemini takip ettirecek. İlçe ve il seçim kurullarında da temsilcileri aracılığıyla oyların sisteme aktarılması aşamasını kontrol altında tutacak. YSK’da da 4 partinin temsilcileri görev yapacak.

Matbaa isimlerini istedi

AK Parti “çöpte pusula” tartışmasının önüne geçmek için YSK’dan oy pusulalarını basan matbaaların isimlerini istedi. Matbaaların ‘yanlış basıldı’ diyerek fazla baskı yapabileceğine dikkat çekiliyor. YSK’ya verilmeyen pusulaların çöplüklerden çıkma ihtimaline karşı hangi matbaa kaç pusula basmış kontrol imkanı olacak.

Kaynak: Habertürk

Etiketler: » » » » » » » » » »
1554 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.