logo

Teröre Büyük Darbe Vuracak Plan

Teröre Büyük Darbe Vuracak Plan-kamumemurlar.com

Kara para ve terörün finansmanıyla mücadelede yeni bir dönem daha başlıyor.

Bankacılık sektörünün yanı sıra döviz büroları, kuyumcular, noter ve faktoring şirketleri gibi kuruluşlar da şüpheli işlem bildirimlerini elektronik ortamda yapabilecek. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından görüşe açılan Şüpheli İşlem Bildirimine İlişkin Taslak Tebliği ile şüpheli işlem bildirimlerinin daha etkin hale getirilmesi amaçlanıyor.

25 yükümlü grup daha var

Yeni dönemde MASAK’ın online sistemi daha etkin olarak çalışacağı için hem kara para ile mücadele edilecek hem de tefecilik yapanların tespiti daha da kolaylaşacak. Taslak ile bazı suç profillerinin daha net ortaya konulduğunu belirten Maliye Bakanlığı\’ndan bir yetkili “Elektronik ortamda bankalardan şüpheli işlem bildirimi alıyoruz. Diğer 25 yükümlü grup daha var. Tebliğ ile bu yükümlüler de elektronik ortamda bildirimde bulunabilecek” diye konuştu.

BİLDİRİM SAYISI 20 BİNİ BULUR

Elektronik atılımla birlikte şüpheli işlem bildirimlerinin sayısının artması bekleniyor. 2011’de MASAK’a 8 bin 739 olan bildirim sayısı geçen yıl 15 binin üzerine çıktı. Online bildirimlerdeki artışla birlikte yıllık şüpheli işlem bildirimi sayısının 20 binin üzerine çıkabileceği belirtiliyor. Geçen yıl bankacılık sektöründen gelen 13 bin 801 şüpheli işlem bildiriminin yüzde 99.7’si elektronik ortamda gönderildi. MASAK bünyesinde gelen şikayetlere yönelik yapılan analiz ve değerlendirmelerin ardından geçen yıl aklama suçunun işlendiği gerekçesiyle 275 kişi hakkında da suç duyurusunda bulunuldu. Yapılan bildirimlerde tefecilik ve dolandırıcılık ilk sırada yer alıyor.
Star Gazetesi

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
945 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.