logo

Tıp’ta Görevli Öğretim Üyelerine Mesai Sonrası Muayene İzni

Tıp'ta Görevli Öğretim Üyelerine Mesai Sonrası Muayene İzni

Tam Gün düzenlemesinde sona yaklaşılıyor. Meclis komisyonunda kabul edilen tasarıya göre üniversitede görevli profesör ve doçentler, saat 17.00’den sonra özel hastane ve vakıf üniversitelerinde çalışabilecek. Geçen hafta komisyona geri çekilen taslakta, hocaların 17.30 olan mesai bitiminin 14.00’e alınması öngörülüyordu.

Bakan Müezzinoğlu, tıp ve diş hekimliği fakülteleri’nde görevli öğretim üyelerinin mesai sonrası kendi kurumlarında ya da özel hastanelerde çalışabileceklerini söyledi.

Bugün gazetesinin haberine göre;Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edilen Tam Gün Yasa Tasarısı’yla ilgili bilgi verdi. Müezzinoğlu, “Tıp ve diş hekimliği fakültesindeki öğretim üyelerimizin tam gün mesailerini bitirdikten sonra iki alternatifi olacak. YÖK ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde 17.00’ten sonra kendi kurumlarında bir muayenehane gibi çalışarak mesai yapabilecek. Bir kısmı da vakıf hastaneleri, özel hastanelerde çalışabilirler. Sözleşmeleri karşılıklı iki kurum yaptırır” diye konuştu.

3 YENİ KADRO

Tasarıya göre, hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı, sağlık bakım teknisyeni adıyla üç yeni sağlık mesleği geliyor. Ayrıca hastanelerde poliklinik veya klinik önlerinde hastaların reçetelerini alarak ilaç temin etmeye çalışan kişilere 20 bin liraya kadar para cezası verilecek. Personel, mesai saatleri dışında da hastane ya da sağlık kuruluşuna çağrılabilecek.

112 personeline yüzde 50 fazla ödeme

*Ebe­lik eği­ti­mi li­sans se­vi­ye­si­ne çı­ka­rı­la­cak.

*Sün­neti yıl­ so­nun­dan iti­ba­ren sadece he­kim­ler ya­pacak. Uy­ma­ya­na 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası verilecek.

*Ruh­sat­sız ilaç imal edip sa­tan­a 1 ile 5 yı­l arası hapis cezası verilecek.

*Yoğun bakım, acil servis ve 112’de çalışan personele yüzde 50 oranında fazla mesai ödenecek.

Gemi hastanesi 3 yıla hazır

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dünyada bir ilk olması ümit edilen gemi hastanesinin de faaliyete geçirileceğini söyledi. Müezzinoğlu, “Gemi hastanesinin şu anda proje ihalesi sürecindeyiz. İhale yapıldığında 3 yıl içerisinde hastane hizmete girecek.” dedi. Gemi hastanesi hem normal şartlarda hem de afet durumunda hizmet verecek.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1465 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.