logo

Trump 274 Delegeye Ulaştı ve Seçimin Galibi Oldu

Trump 274 Delegeye Ulaştı ve Seçimin Galibi Oldu

Trump 274 Delegeye Ulaştı ve Seçimin Galibi Oldu-kamumemurlar.com

ABD başkanlık seçimlerinde Trump, 274 delegeye ulaşarak seçimi kazandı.

Başkan Trump… Tüm anketlerin favorisi Clinton kaybetti

Amerikan başkanlık seçimlerinden son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. ABD başkanlık seçimlerinde favori gösterilmeyen Donald Trump büyük bir sürpriz yaptı. Hillary Clinton ve Donald Trump’ın yarıştığı seçimlerde, 50 eyaletin birçoğunda ve başkent Washington DC’de sonuçlar belli oldu. Seçimlerden önce yapılan anketlerin aksine, ABD’nin 45’inci başkanını belirleyecek olan delege sayısında şu an Trump önde. Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın galibiyeti hemen hemen kesinleşti. Trump’ın kazandığı delege sayısı 274’e yükseldi. Clinton ise 215 delege kazandı. Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Trump ve başkan yardımcısı adayı Mike Pence’i arayarak tebrik etti. İşte ABD başkanlık seçimlerinde son durum.

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump oldu. Pensilvanya eyaletindeki 20 delegeyi de kazanan Cumhuriyetçi aday Donald Trump 274 delegeye ulaşarak başkan seçildi. Trump’ın, ABD başkanı seçilmek için 270 delegeye ihtiyacı vardı. Demokrat Parti Hillary Clinton’ın ise delege sayısı şu an 218.

ABD SEÇİMİYLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

ABD halkı, başkanlık seçimlerinin yanı sıra Kongre için de oy kullanacak. ABD Kongresi’nin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi kanadının tamamı, 100 üyenin bulunduğu Senato’nun üçte biri ve bazı valilikler için de bugün halk tercih yapacak.

Ülkede 37 eyaletin yanı sıra başkent Washington’da seçmenler, 26 Ekim’den itibaren erken oy verme veya mazeretli oy verme işlemlerinden yararlandı. Ancak halkın çoğunluğu oyunu bugün kullanıyor.

Erken oy verme sürecinde yaklaşık 40 milyon seçmenin, 8 Kasım’ı beklemeden oylarını kullandığı belirtiliyor. Öte yandan seçimlere katılımın yine de çok yüksek olması beklenmiyor. Bu seçimlerde kayıtlı yaklaşık 230 milyon seçmen bulunurken, bugün yaklaşık 100 milyon kişinin oy kullanacağı tahmin ediliyor.

EN FAZLA OY BAŞKAN SEÇİLMEYE YETMİYOR

ABD seçim sistemine göre seçimde en fazla oyu almak, başkan seçilmek için yetmeyebiliyor.

Ülkede seçim sistemi, her eyaletin, başkanı ayrı ayrı seçmesi üzerine kurulu. Federal yönetim yapısının bulunduğu ülkede halk, her eyalette partilerin başkan adayına bağlı olan “seçici” grubuna oy veriyor. Eyaleti kazanan başkan adayı, eyaletlerin nüfus yoğunluğuna göre belirlenen seçici delegelerin tamamını da kazanmış oluyor. Dolayısıyla seçici delegelerde çoğunluğu alan, ülkenin de başkanı oluyor.

Bu nedenle gözler Hillary Clinton ile Donald Trump’ın halkın ne kadarının oyunu aldığında değil, hangi eyaletleri kazandığında olacak.

Hürriyet

Etiketler: » » » » » » » »
1099 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.