logo

Türkiye’den Mısır’a Anında Misilleme

Türkiye'den Mısır'a Misilleme-kamumemurlar.com

Mısır’daki darbeci yönetimin büyükelçimizi sınır dışı etme kararından sonra Türkiye’den jet adım geldi.

Mısır’ın, Türkiye’nin Kahire Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’yı istenmeyen adam ilan etmesi üzerine, Türkiye de aynı tepkiyi verdi. Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin de, Türkiye tarafından -persona non grata- istenmeyen adam ilan edildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’nın bugün Mısır Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Mısır’ın Ankara’daki temsil düzeyinin maslahatgüzar seviyesine indirildiği ve kendisinin de “istenmeyen adam” ilan edildiği, en geç 29 Kasım 2013 tarihi itibarıyla ülkeyi terk etmesi istendiği kaydedildi.

Karşılıklılık ilkesi çerçevesinde, Mısır’ın Türkiye’deki geçici maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığına çağrıldığının belirtildiği açıklamada, “İlişkilerimizin maslahatgüzar düzeyine indirildiği ve daha önce istişareler için ülkemizden ayrılmış bulunan Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin’in ‘istenmeyen adam’ ilan edildiği bildirilmiştir” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Üzüntü duyduğumuz bu durumun tarih önündeki sorumluluğu, Mısır’da 3 Temmuz darbesinin olağanüstü şartlarında işbaşına gelen geçici yönetime aittir. Herhalükarda, Türk ve Mısır halkları arasında tarihten gelen köklü ilişkiler ve kardeşlik bağları her zaman ve her şartta baki kalacaktır. Dost ve kardeş Mısır’ın en kısa zamanda istikrar ve demokrasiye kavuşmasını ve akabinde, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin normale dönmesin.
Haber7

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
909 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.