logo

Üniversite Tercihlerinde Son Gün Ne Zaman?

Üniversite Tercihlerinde Son Gün Ne Zaman?

Üniversite tercih dönemi devam ederken merak edilen sorulardan biride tercih döneminin ne zaman sona ereceği oldu. Adaylar ne zamana kadar tercihlerini yapabileceklerini de merak ediyorlar. ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 2017-ÖSYS tercih işlemleri 26 Temmuz saat 23.59’da sona erecek.

Üniversite tercih işlemleri devam ediyor. Uzun süren sınav maratonun ardından 2017 ÖSYS tercih işlemleri 18 Temmuz itibariyle başladı. Adaylar Üniversite tercih işlemlerini ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzuna göre ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirebilecek. Üniversite tercih işlemleri 26 Temmuz saat 23:59’da sona erecek.

´Tercih süresi´ tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik ve düzeltme yapılamayacak.

ÜNİVERSİTE TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM‘nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 2017-ÖSYS tercih işlemleri 26 Temmuz saat 23.59’da sona erecek. Adaylar, tercihlerini, kılavuzda yer alan kurallara göre, “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden, T.C. kimlik numaraları ve  şifrelerini kullanarak, kendileri yapacak.

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi gerçekleştirilmeyecek. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri de geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak.

Adayların, kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. kimlik numaraları ile ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve kimseyle paylaşmamaları gerekiyor. Bunların başkalarıyla paylaşılmasından oluşacak  mağduriyetlerden aday sorumlu olacak.

ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda adaylar tercih işlemlerini tamamlayacak. Tercih işlemlerini ekrandaki uyarılara göre sonlandırmaları uyarısı yapılan adayların, ekranda “2017-ÖSYS tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekiyor.

Adaylar, işlemlerini tamamladıktan sonra “tercih süresi” içinde, aynı  internet adresinden tercih bilgilerini kontrol edip, listenin dökümünü yazıcıdan  alabilecek. Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, yine bu süre içinde  internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

“Tercih süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik ve  düzeltme yapılamayacak. Merkeze gönderilen düzeltme ve değişiklik taleplerini  içeren dilekçeler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacak.
Tercihte bulunacak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri,  tercihlerini buradaki bilgilere göre yapmaları önem taşıyor.

Adayların “Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları  Bölümü”nü mutlaka okumaları, bunları dikkatle incelendikten sonra tercihlerini  sonlandırmaları gerekiyor.

Etiketler: » » » » »
5176 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.