logo

20 Bin Uzman Hekim, 10 Bin Pratisyen Açığı Var

20 Bin Uzman Hekim, 10 Bin Pratisyen Açığı Var

20 Bin Uzman Hekim, 10 Bin Pratisyen Açığı Var-kamumemurlar.cpm

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın hayata geçirileceğini ifade ederek, “İlk 6 ay içerisinde kanser enstitüsü ve Türkiye Sağlık Akreditasyon Enstitü Başkanlığını ilk 6 ay da kurmak” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Stratejik Düşünce Enstitüsü üyelerine “Sağlıkta 2023 Vizyonu” çerçevesinde hazırlanan, ‘Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ projelerinin detaylarını açıkladı.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, sağlık hizmet alanında teknoloji, ilaç sanayi ve yetişmiş insan gücünde Türkiye’nin dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alacağını kaydederek, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın hayata geçirileceğini ifade etti. İlk aşamada 6 enstitü kurulacağını kaydeden Bakan Müezzinoğlu, yıl sonuna kadar Kanser Enstitüsü ve Sağlık Akreditasyon Enstitüsü’nün hayata geçirileceğini kaydetti.

Bakan Müezzinoğlu, “77 milyon vatandaşımıza hakkaniyetli sağlık hizmeti alımına ulaşmasında bütün yolları açtık. Tıbbi işlem olarak hastaneye, hekime, aile hekimine müracaat var. 1 milyonun üzerindeki hasta insana, her gün hizmet veren bir sektörüz” dedi.

Kısa vadede çözülemeyecek bir sorun olduğunun altını çizen eden Bakan Müezzinoğlu, “20 bin uzman hekim açığımız var. 10 bin pratisyen açığımız var. Önümüzdeki 5-10 yıl arasında en temel uzman ve hekim açığımız alanında olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Enstitüleri ile ilgili kanunun TBMM alt komisyonunda kabul edildiğini ve kanunun genel kurula da çok yakında geleceğini belirterek, “Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığında amaçladığımız hedeflediğimiz temel bakış açısı biz dünya ile yarışabilecek AR-GE ve bilimsel alanda dünya da yarışabilecek, Türkiye’ye ve Türk milletine, marka değeri olan bize ait olan ürünleri üretebilmek. Biz bu enstitülerden sağlık TÜBİTAK’ı dinamiklerini buraya getirip buralarda bunu başarabilmek. İlk 6 ay içerisinde kanser enstitüsü ve Türkiye Sağlık Akreditasyon Enstitü Başkanlığını ilk 6 ay da kurmak. Ama 3 yılın içerisinde Sağlık Biyoteknoloji Enstitüsünü, Halk Sağlığı ve kronik Hastalıklar Enstitüsünü, Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsünü, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırmaları Enstitüsü bütün bunları ilk 3 yılın içerisinde ilk ikisini 6 ay içerisinde diğer geri kalanları da 3 yıl içerisinde tamamlanacak” diye konuştu.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, ‘Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin İstanbul’da kurulacağını da açıkladı. Müezzinoğlu, Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi yanında hemşirelik gibi alanlarda eğitim verecek Sağlık Bilimleri Fakültesi ile master ve doktora eğitimi amacıyla Sağlık Bilimleri Enstitüsü olacağını da belirtti.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Müezzinoğlu, geçtiğimiz gün yapılan ‘İş Yeri Hekimliği’ sınavına ilgili çıkan haberlere ilişkin soru sorulması üzerine, “Sınavın içeriği nedir? Sonuçlar nedir? Sağlığın flaş haberi olmaz. Flaş haberler ile sağlık yönetilmemeli, manşete çekilecek bir boyutu var mı? Yok mu? Bilmiyorum ama Türkiye’de tıp eğitimi çok iyi diyebileceğim kadar iyi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Memurlar.net

Etiketler: » » » » » » » » »
1709 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.