logo

Vade Şoku Piyasayı Kilitledi

Vade Şoku Piyasayı Kilitledi

Vade Şoku Piyasayı Kilitledi-kamumemurlar.com

POS cihazlarında vade ve komisyon oranlarını artıran bankalar, piyasayı kilitledi. Duruma tepki gösteren esnaf, “Ödemelerimizi yapamıyoruz” diyor.

Yüzbinlerce esnaf ve KOBİ, son günlerde POS cihazı şoku yaşıyor. Bankaların POS cihazlarına uyguladığı vade ve komisyon oranlarını önemli miktarda artırması piyasayı adeta kilitledi. 25 gün olan geri ödeme süreleri kimi Bankalar tarafından 41’e kadar çıkarılınca esnaf nefes alamaz hale geldi. Yaşanan sorun sadece vadelerle ilgili değil. Bankalar POS verdikleri işletmeden aldıkları komisyonları da artırınca vade ve komisyonlar 2001 ve 2008’deki yüksek seviyelere çıktı.

HABERSİZ YAPTILAR

Hesaplarında para olmadığını gören işletme sahipleri soluğu bankalarda alıyor. Burada POS’ta geri ödeme vadelerinin uzadığını öğrenen firma sahipleri, aynı zamanda komisyon oranlarının da yükseldiğini görünce ikinci bir şok yaşıyor. Ödeme takvimleri bozulan binlerce esnaf borcunu ödemekte zorlanınca nakit sıkışıklığını aşmak için yeni arayışlara yöneldi. Bazı firma sahipleri yeni banka arayışına girerken kimi de yüksek faizle kredi almak zorunda kaldı. Esnafları en fazla rahatsız eden detay ise uygulamanın kendilerine haber verilmeden yapılması. Konudan haberdar olmayan birçok esnafın başta otomatik ödemeler olmak üzere borç takvimleri altüst olmuş durumda.

YÜKSEK FAİZLİ KREDİ

Bu duruma tepki gösteren esnaflar “Bankaların vade oranları firmadan firmaya da ciddi değişiklik gösteriyor. Bizi yüksek faiz tuzağına düşürmek istiyor” dedi. Esnafın verdiği bilgiye göre son aylarda Bankalar firmalara stres testi adında çeşitli kontroller yapıyor. Bunların sonucuna göre vade oranlarının belirleniyor. Hatta kredilerini geri çağıran Bankaların olduğu da gelen bilgiler arasında.

RIZA KAPILI MANAV (BEŞİKTAŞ)

ESNAFI ZORA BANKA DEĞİŞTİRDİM SOKUYORLAR

İstanbul ‘da 8 ayrı noktada manavımız var. Son bir yıldır ödeme vadeleri sistemli bir şekilde yükseltildi. Geçen sene 22 gün de aldığımız paramızı şimdi 40 günde zor alıyoruz. Zaten işler durgun olduğu için piyasada nakit sıkıntısı var. Bu uygulamayla esnafın durumu daha kötüye gidecek.

MEHMET ALİ ÜSTÜN ESNAF (TRABZON)

TEPKİ OLARAK ESNAFI ZORA BANKA DEĞİŞTİRDİM

20 yıldır Trabzon’da esnaflık yapıyorum. 15 yıldır da aynı bankayla çalışıyorum. Banka eskiden bana POS ödemesini 25 günde yapıyordu. Şimdi bu süreyi 38 günde çıkaran banka buna gerekçe olarak da piyasalardaki durgunluğugösterdi. Paramı peşin olarak almak istersem yüzde 0.75 olan komisyon oranının 1.75’e yükseleceğini söylediler. Tepki olarak başka bankaya geçmeye karar verdim.

MAHMUT YORULMAZ TEKSTİLCİ (İKİTELLİ)

PİYASA PANİKLEDİ

Bankaların aşırı baskısı söz konusu. Bu nedenle İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki birçok firmada panik havası hakim. Bankadan parasını alamayan firmalar hakkında ‘borcunu geciktiriyor’ dedikodusu çıkıyor. Bu da şirket için ciddi bir sıkıntı anlamına geliyor. Çünkü bir anda tüm alacaklılar kapınıza dayanıyor.

Kaynak: Sabah

Etiketler: » » » » » »
1476 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.