logo

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Ne Zaman, Saat Kaçta Toplanacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Ne Zaman, Saat Kaçta Toplanacak?

2020 yılı asgari ücret zam oranı için bir araya gelecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantıyı gerçekleştirecek. Hükümet ve sendika yetkililerinin görüşlerini açıklayacağı ilk toplantı sonrası açıklama yapılacak. Karar alınamaması durumunda komisyon bir kez daha toplanacak. Peki, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı saat kaçta yapılacak?

Gözler 2020 yılı asgari ücret tespiti için ilk toplantıyı gerçekleştirecek olan komisyona çevrildi. Sendikaların ve hükümet yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan toplantıda görüşler açıklanacak. Peki, asgari ücret zammı ne kadar olacak, toplantı ne zaman ve saat kaçta başlayacak?

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU SAAT KAÇTA TOPLANACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücret zammının belirleneceği toplantının 2 Aralık’ta gerçekleşeceğini duyurmuştu. Görüşmelerin saat 14.00’te başlayacağı açıklandı. 

KOMİSYONA KİMLER KATILACAK?

Komisyonda, Bakanlık Çalışma Genel Müdürü ve yardımcısı, Bakanlık İş Sağlığı ve Genel Müdürü ve yardımcısı, Devlet İstatistik Enstitüsü Ekonomik, Fiyat İstatistikleri ve İndeksler Dairesi Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ile işçileri temsilen de Türk-İş, TİSK ‘in yetkilileri olacak.

2020 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Noyan Doğan’ın 2020 yılı zam oranı ile ilgili görüşleri şöyle; Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12, gelecek yıl için beklenti ise yüzde 8.5. Son yapılan toplu sözleşmeye göre görevdeki memurlara 2020’nin ilk yarısında yüzde 4, ikinci yarısında da yüzde 4 olmak üzere gelecek yıl için toplam yüzde 8 zam yapılacak. Bana göre 2020’de asgari ücrete yapılacak zam oranı yüzde 15’ler civarında olacaktır. Belki bu oranın yüzde 18’e kadar çıkma ihtimali de var. Bu da 2020’de asgari ücretin brüt 3 bin, (net 2 bin 300 – 2 bin 500) lira olacağı anlamına geliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
2848 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.