logo

‘Sözleşmeli Öğretmenlere Yöneticilik’ Talebimiz Kazanıma Dönüştü

‘Sözleşmeli Öğretmenlere Yöneticilik’ Talebimiz Kazanıma Dönüştü

Kurum İdari Kurulu’nda (KİK) dile getirdiğimiz ‘sözleşmeli öğretmenlerin eğitim kurumlarına yönetici olarak görevlendirilmesi’ talebi, 21.6.2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’yle kabul edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Nisan 2018 Kurum İdari Kurulu’na taşıdığımız gündem maddeleri arasında “Sözleşmeli öğretmen statüsünde istihdam edilenlerin genel ve özel şartları sağlamaları halinde eğitim kurumları yöneticiliğine görevlendirilebilmeleri sağlanmalıdır.” talebi de yer almaktaydı.

Nisan 2018 Çalışma Raporu’nda bu talebin İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nce değerlendirilmesi kararlaştırılmıştı.

İmza altına aldığımız bu karar, yeni yönetmelikte, “öğretmen” tanımı “Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (A) ve (B) bentleri kapsamında eğitim ve öğretim hizmeti yürütenler” şeklinde yeniden yapılarak hayata geçirilmiştir.

Böylece sözleşmeli öğretmenler de eğitim kurumu yöneticiliğine görevlendirmede aranan genel ve özel şartları taşımaları hâlinde yönetici olarak görevlendirilme başvurusunda bulunabilme hakkına sahip oldular.

KİK Çalışma Raporu

Etiketler: » » »
1063 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.