logo

YKS Başvuru Kılavuzunu ÖSYM: 2020 Üniversite Sınavı Başvuru İşlemleri – İşte Detaylar!

YKS Başvuru Kılavuzunu ÖSYM: 2020 Üniversite Sınavı Başvuru İşlemleri – İşte Detaylar!

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları ne zaman başlıyor? Üniversiteye hazırlanan, lise öğrencilerinin gireceği 2020 YKS Başvuru kılavuzu için geri sayım başladı. Peki ÖSYM tarafından düzenlenecek olan sınava başvurmak isteyen öğrencilerin hangi işlemleri tamamlaması gerekiyor? İşte YKS sınavı başvuru ücretleri ve merak edilen detaylar…

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı başvurularının yakın zamanda başlayacak olmasıyla üniversite sınavlarına girecek öğrenciler başvuru tarihleriyle ilgili araştırma yapmaya şimdiden başladı.Her yıl sınavdan önce yayımlanan YKS kılavuzu ÖSYM tarafından Şubat ayının ilk haftası itibariyle henüz yayınlanmadı. YKS Kılavuzunun önümüzdeki günlerde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi internet sitesi üzerinden yayınlanması bekleniyor. Peki YKS kılavuzu ne zaman açıklanacak?

2020 YKS BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

KILAVUZA GÖZ ATMADAN BAŞVURMAYIN

2020-2021 öğretim yılı için yüksek öğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilebilmeleri amacıyla yapılan Yüksek Öğretim Kurumu Sınavına öğrencilerin başvuru yapabilmeleri için yayınlanacak kılavuzdaki detayları gözden geçirmesi gerekiyor.Sınava başvuru yapmayı düşünen adaylar için hazırlanan kılavuzda öğrencilerin sınava nasıl başvuruda bulunabileceği, başvuru işlemlerinin nasıl tamamlayacağı, sınav ücretlerinin ne zaman yatırılacağı gibi bilgiler yer alıyor.

YKS SINAVINA GİRECEKLER DİKKAT!

Geçtiğimiz dönem YKS’ye başvuran öğrenciler girdikleri her oturum için 50 TL ücret ödemişlerdi.Bu sene düzenlenecek olan sınavın ücreti henüz açıklanmadı.Peki sınava başvuru yapmak isteyen öğrenciler nasıl bir yol izlemesi gerekiyor. Öncelikle YKS başvuruları 6 Şubat 2020 tarihinde başlayarak 3 Mart 2020 tarihine kadar devam edecek.Başvuruda bulunmak isteyen adaylar ÖSYM’nin resmi internet sitesinin Aday İşlemleri Sisteminden başvuruda bulunabilirler. Ancak Aday İşlemleri sisteminde geçerli bir fotoğraf ve eğitim bilgisi bulunmayan adaylar ÖSYM merkezlerinden başvurularını yapabilirler.

ÜNİVERSİTE SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavları 20-21 Haziran tarihlerinde yapılacak.Düzenlenen üniversite sınavı TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç oturumdan oluşacak.Üniversite kazanmak isteyen öğrencilerin ilk olarak girecekleri oturum Temel Yeterlilik Sınavı(TYT) olacak. TYT sınavında öğrencilerin lise eğitim hayatlarında gördükleri derslerin genel bir değerlendirmesi yapılır.Adaylar bu sınavdan Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorumlu tutulurlar. Bu sınava giren öğrenciler diğer oturumlara katılmaya hak kazanırlar.Temel Yeterlilik Sınavından 150 baraj puanını geçen her öğrenci Meslek Yüksek Okullarında ön lisans bölümlerini tercih edebilirler. TYT sınavından 200 sınırını geçen öğrenciler bu puan ile 2 yıl tercih yapabilirler. TYT sınavı 120 sorudan oluşur ve bu sınav için ayrılan süre 135 dakikadır.

1.Oturum TYT : 20 Haziran 2020

2. Oturum AYT: 21 Haziran 2020

3. Oturum YDT: 21 Haziran 2020

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar ÖSYM’nin resmi internet sitesinden hesaplarına giriş yaparak sınav sonuçlarını öğrenebilirler. YKS sınav sonuçları 23 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
3703 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.